Make your own free website on Tripod.com

DOĞAYI SEVİYORUM

 

Siz hiç Uludağ’ı gördünüz mü? Görmenizi tavsiye ederim.Çok güzel bir yer.Annem Bursa’lı olduğu için yaz tatillerimi orda geçiriyorum.Vakit bulduğumuz da Uludağ’a gidebiliyoruz.Orda arkadaşlarım olduğundan çok iyi zaman geçiriyorum.Akşam olunca hava çok soğuyor.Uludağ’ın bir deresi var.Derede alabalıklar var.Uludağ’da oteller yapıldığı için pislikleri dereye akıp etrafı kirletiyor.Doğanın kirlenmesi beni çok üzüyor.

 

Akşamları ateş yakıp etrafında oturup sohbet ediyoruz.Bilmeceler soruyor hikayeler anlatıyoruz. Akşam biraz zor oluyor çadırda yattığımız için. Ama yinede çok güzel vakit geçiriyoruz.Gündüzleri güzel yerleri geziyor akşamları da sohbet ediyoruz.

MERVE KILIÇLIOĞLU

2/D

 

 

 

 

 

SALİH DEDENİN SİHİRLİ PİPOSU

 

Okuldan çıkışta dedemin yanına giderdim Dedemin işi camcılıktı.Dedem camdan;bardak,tabak,vazo,sürahi yapardı.Dedemin yanına gittiğimde ağzında pipo vardı.Bu pipo tütün içilen pipo değildi.Bu pipoyla dedem cam eşya yapıyordu.Dedem benim söylediklerim cevap vermezdi dikkatlice çalışmasına devam ederdi.Annem ve babam dedemin yanına gitmeme kızarlardı.Onlar benim çok çalışıp bilgisayar mühendisi veya doktor olmamı istiyorlardı.

Yine bir gün okul çıkışı dedemin yanına gittim.Dedemin yanında bir adam vardı.Adam konuşuyor dedem dinliyordu.Adam dükkanın sahibiymiş ve dedemin yaptığı işin artık öldüğünü; dedeminde az kira verdiğini söylüyordu.Kira artırması gerektiğini yada orayı boşaltmasını söylüyordu.

Çok üzülmüştüm .Eve gittim.Bu durumdan hiç bahsetmedim.Annem evimizin altındaki sobacının  iş yapamadığı için taşınacağını söyledi.Aşşağıya inip sobacıyla konuştum .Dükkanı dedeme kiralamasını istedim.Adam kabul etti.Dedem o dükkana taşındı.

Ben şimdi ünüversiteyi bitirdim ve çalışmaya başladım.Büyük bir cam fabrikasında  olarak çalışıyorum.

 

BERKAY KARAHAN

2/D

 

 

 

 

EN GÜZEL DÜŞ

O gün uyumak için erkenden yatağa girdim.Uyur uyumaz rüya görmeye başladım. O kadar güzel bir rüyaydı ki keşke sizde görseydiniz. Ama birden bir şey olup rüyamda anne ve babamı gördüm. Ama annem beni bir tarafa çekiyor avukat olmamı istiyor,babam bir tarafa çekiyor ressam olmamı istiyordu. Ama ben ne olacağıma karar verememiştim. Ben ağlıyordum onlarda bağırışıp kollarımı çekiştiriyorlardı.

Kollarımın acısından ağlıyordum. Onlar kolumu çekerken  kollarım koptu,ben hemen uyandım. Hemen iki koluma baktım iki kolumda yerindeydi. Ben o zaman rüya gördüğümü anladım ve sevindim.

 GÖZDE KÖSEOĞLU

2/D